Azərbaycan bu ilin yanvar ayında Gürcüstan-dan 9,236 milyon ABŞ dolları dəyərində yerli istehsal malları idxal edib ki, bu da ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 8,3 faiz azdır. Eyni zamanda Gürcüstanın ümumi yerli məhsul ixracı illik ifadədə 68,1 faiz artaraq 312,8 milyon dollara çatıb və Azərbaycanın payı bu ixracın 3 faizini təşkil edib. Gürcü məhsullarının əsas alıcıları sırasında Çin, Türkiyə, Rusiya, Malta və Bolqarıstan yer alıb.
Statistik dinamika göstərir ki, Azərbaycan bazarında qeydə alınan nisbi azalma Gürcüstanın ixrac strukturunda daha geniş coğrafiyaya yönəlmə meyli ilə paralel baş verir. Xüsusilə Çinə ixracın 3,9 dəfə artması Gürcüstanın Asiya bazarına inteqrasiyasının gücləndiyini göstərir. Son illərdə Orta Dəhliz marşrutu üzrə yükdaşımaların artması, Qara dəniz limanlarının tranzit imkanlarının genişlənməsi və Asiya ilə Avropa arasında alternativ ticarət xətlərinə marağın yüksəlməsi bu istiqamətdə real iqtisadi zəmin formalaşdırıb. Nəticədə Gürcüstan ixrac coğrafiyasını şaxələndirərək ənənəvi regional bazarlardan əlavə yeni iri istehlak mərkəzlərinə çıxış əldə edir.
Azərbaycanla ticarətdə 8,3 faizlik azalma isə struktur xarakterli geriləmə deyil, daha çox mövsümi və ya məhsul kateqoriyaları üzrə dəyişikliklərlə bağlı ola bilər. İki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi əsasən kənd təsərrüfatı məhsulları, içkilər, tikinti materialları və sənaye xammalı üzərində qurulub. Qlobal bazarlarda qiymət dəyişkənliyi və daxili istehsalın artması kimi faktorlar müəyyən dövrlərdə idxal həcmlərinə təsir göstərə bilir. Ümumi ixracın 68 faiz artdığı şəraitdə Azərbaycanın payının sabit qalması, əslində, Gürcüstanın digər bazarlarda daha sürətli genişlənməsi ilə izah oluna bilər.
Qlobal miqyasda ticarət axınlarının istiqaməti dəyişir. Ümumdünya Ticarət Təşkilatının son hesabatlarında qeyd olunur ki, 2025-ci ildə inkişaf etməkdə olan ölkələrin Asiya bazarına ixracı orta hesabla iki rəqəmli artım nümayiş etdirib. Çin kimi böyük istehlak bazarına çıxış əldə edən ölkələr üçün bu dinamika ixrac gəlirlərinin artmasına və istehsalın genişlənməsinə təkan verir. Gürcüstanın ixrac portfelində Çinin lider mövqeyə yüksəlməsi bu qlobal tendensiyanın regional təzahürü kimi qiymətləndirilə bilər.
Azərbaycan üçün isə region daxilində sabit və qarşılıqlı faydalı ticarət əlaqələrinin qorunması strateji əhəmiyyət daşıyır. İki ölkə arasında logistika inteqrasiyası, enerji və nəqliyyat layihələri iqtisadi əməkdaşlığın davamlılığını təmin edir. İdxal göstəricilərində qısamüddətli azalma fonunda ümumi iqtisadi əlaqələrin geniş kontekstdə sabit qalması diqqət çəkir. Qarşılıqlı investisiya layihələri və tranzit potensialının güclənməsi uzunmüddətli dövrdə ticarət balansının daha dinamik formalaşmasına şərait yaradır.
Beləliklə, yanvar ayının statistikası Gürcüstanın ixrac coğrafiyasının sürətlə genişləndiyini və qlobal bazarlara inteqrasiyanın artdığını göstərir. Azərbaycanla ticarətdə qeydə alınan nisbi azalma isə ümumi regional əməkdaşlıq fonunda balansın dəyişməsi kimi qiymətləndirilə bilər. Mövcud tendensiyalar Cənubi Qafqazda iqtisadi əlaqələrin daha çoxşaxəli və qlobal iqtisadi proseslərlə uzlaşan model üzrə inkişaf etdiyini nümayiş etdirir.