Azərbaycan məhsulları Yaponiya bazarında - ŞƏRH
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport” portalı ilə Yaponiyanın 5 mindən artıq üzvü olan “Shinseikai” biznes platforması arasında keçirilən görüşdə Azərbaycan məhsullarının Yaponiya bazarına çıxışı, sahibkarlar arasında birbaşa əlaqələrin qurulması və ixrac prosesində texniki-hüquqi prosedurlar müzakirə olunub. Tərəflər B2B əməkdaşlığın genişləndirilməsi və məhsulların Yaponiyanın ticarət şəbəkələrinə inteqrasiyası istiqamətində konkret addımlar barədə razılığa gəliblər.
Bu görüşü yalnız protokol xarakterli tədbir kimi deyil, ixrac coğrafiyasının diversifikasiyası baxımından strateji siqnal kimi qiymətləndirmək mümkündür. Yaponiya dünya iqtisadiyyatında nominal ÜDM həcminə görə ilk üçlükdə qərarlaşan, yüksək alıcılıq qabiliyyətinə malik və keyfiyyət standartları ilə seçilən bazardır. Eyni zamanda, Yaponiyada idxalın ümumi həcmi illik yüz milyardlarla dollarla ölçülür və ərzaq, tekstil, sənaye xammalı kimi istiqamətlərdə xarici təchizatçılara geniş yer ayrılır. Bu kontekstdə Azərbaycan məhsullarının həmin bazara çıxışı həm brend mövqelənməsi, həm də valyuta gəlirlərinin şaxələndirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Qlobal təcrübə göstərir ki, uzaq və yüksək standartlı bazarlara daxil olmaq üçün yalnız məhsulun mövcudluğu kifayət etmir, texniki uyğunluq, sertifikatlaşdırma və logistika zəncirinin optimallaşdırılması əsas şərtlərdir. Yaponiya bazarı xüsusilə qida təhlükəsizliyi, qablaşdırma, izlenebilirlik və keyfiyyət nəzarəti üzrə ciddi tələblərlə seçilir. Bu baxımdan görüşdə texniki standartlar və hüquqi prosedurların müzakirəsi praktiki əhəmiyyət daşıyır. İxracatçıların bu istiqamətdə maarifləndirilməsi və uyğunlaşma prosesinin sistemli qurulması uzunmüddətli nəticələr üçün əsas baza rolunu oynayır.
“Azexport” portalının qlobal e ticarət platformaları ilə inteqrasiyası məsələsi də diqqətəlayiqdir. “Amazon” və “Alibaba” kimi beynəlxalq platformalar vasitəsilə məhsulların rəqəmsal vitrinə çıxarılması ənənəvi ixrac modelini tamamlayan mexanizmə çevrilib. Xüsusilə Yaponiyada onlayn alış-veriş bazarı sürətlə böyüyür və elektron kommersiya pərakəndə ticarətin mühüm hissəsini təşkil edir. Rəqəmsal sərgi zalı kimi alətlərin təqdim olunması məsafə amilini minimuma endirir və alıcı ilə istehsalçı arasında ilkin etimad mühitinin formalaşmasına şərait yaradır.
“Shinseikai” kimi geniş üzv bazasına malik biznes platforması ilə əlaqələrin qurulması isə şəbəkə effekti yaradır. Yaponiya biznes mədəniyyətində uzunmüddətli tərəfdaşlıq və qarşılıqlı etibar əsas prioritetlərdəndir. Birbaşa B2B əlaqələrin qurulması vasitəçi xərclərini azalda, məhsulların konkret distribyutor və pərakəndə şəbəkələrə çıxışını sürətləndirə bilər. Bu isə ixracın həcmi ilə yanaşı, struktur keyfiyyətini də yaxşılaşdırır.
Eyni zamanda nəzərə alınmalıdır ki, Yaponiya bazarına çıxış yüksək rəqabət mühitində baş verir. Cənub Şərqi Asiya və Latın Amerikası ölkələri artıq kənd təsərrüfatı və emal məhsulları üzrə bu bazarda möhkəmləniblər. Buna görə də Azərbaycan məhsullarının fərqləndirici üstünlüklərinin, o cümlədən ekoloji təmiz istehsal, coğrafi mənşə və keyfiyyət göstəricilərinin ön plana çıxarılması vacibdir. Brendinq və marketinq strategiyası ixrac strategiyasının ayrılmaz hissəsi kimi çıxış etməlidir.
Makroiqtisadi baxımdan uzaq Şərq bazarına inteqrasiya ixracın regional asılılığını azaldır və risklərin balanslaşdırılmasına xidmət edir. Qlobal ticarət zəncirlərində dəyişkənlik fonunda alternativ bazarların formalaşdırılması dayanıqlı ixrac modelinin əsas elementlərindən biridir. Yaponiya kimi yüksək gəlirli bazarda möhkəmlənmə digər Asiya ölkələrinə çıxış üçün də reputasiya üstünlüyü yarada bilər.
Nəticə etibarilə, “Azexport” ilə “Shinseikai” arasında dialoq təkcə iki qurumun əməkdaşlığı deyil, Azərbaycan məhsullarının yüksək standartlı və tələbkar bazarlara inteqrasiyası istiqamətində atılan sistemli addım kimi qiymətləndirilə bilər. Texniki uyğunlaşma, rəqəmsal alətlərin effektiv istifadəsi və birbaşa biznes əlaqələrinin qurulması paralel şəkildə inkişaf etdikcə, bu istiqamətin real iqtisadi nəticələr verməsi daha mümkün görünür.